FERİŞTAH’IN FENTEZİSİ

Yıllar önce Bir Demet Tiyatro adlı TV programında bir Feriştah Yenge vardı. Bir de Feriştah’ın “fentezi”leri. Son birkaç yıldır bende de takıntıya dönüştü, o nedenle böyle adlandırıyorum içimden geçenleri.

Derslerimde de, gençlerle kişisel sohbetlerimizde de hep söylüyorum, değerleri ve tutumları bilgiden daha çok önemsiyorum diye. Bunun iki nedeni var. Birincisi bilgi eskiyor, ikincisi de bilgi-iletişim olanakları o kadar arttı ki, gereksinim duyduğumuz zaman bilgiye ulaşıp işinizi görebiliyorsunuz. Ama değerler ve tutumlar bilgi gibi değil, öğretilemiyor, yaşatılabilirse ve henüz insanlar almaya kapanmamışlarsa, bir ihtimal kazandırılabiliyor… Bir de yaş ilerledikçe bu ihtimal de azalıyor…

Sadede gelecek olursak, gelecek kuşaklara tutum ve değer aşılayacak olacak geleceğin öğretmenleri ile bir “fentezimi” bir türlü gerçekleştiremiyorum. Bir de bunu elin adamı yapabilirken, ben yapamayınca müthiş içerliyorum…
Ben gözetmensiz sınav yapmak istiyorum. Zaman ve fırsat buldukça, gençlere ciddi ciddi “Arasınavını, yarıyıl sonu sınavını gözetmensiz yapayım mı?” diye sorduğumda “eveeeet” denemediğini görüyorum. Oysa elin çocuğu, okula girerken bir “şeref sözleşmesi” (honour code) imzalıyor. Okulda atacağı adımlarda uyacağı kuralların altına imza atıyor. Daha işin başında, “grup çalışmaları dışında, değerlendirilmemde size verdiğim ödevler, sınavlarda kâğıda yazdıklarım benim ürünümdür” diye taahhüt ediyor ve hocası da sınav yaparken kâğıtları dağıtıyor, sorusu olan var mı diyor, sonra da işini bitiren odama kâğıdını getirsin dedikten sonra çekip gidiyor… (Oysa ben potansiyel bilgi hırsızlarının başında karabaş gibi bekliyorum… Sizi bilemem ama ben bu rolden alınıyorum)

Bu konuda elimde 3-4 yıllık birikim var. Farklı gruplarla, farklı zaman ve mekânlarda yapılan görüşmeleri ve tartışmaları kastediyorum. Varabildiğim nokta şu: “Hocam, tamam eyvallah, ben kopya çekmem, ama benim dışımdakiler çeker ve ben kendimi saf yerine konmuş hissederim o zaman. Bu nedenle yapmayalım, böylesi şimdilik iyi…” şeklinde bir yanıt.

Bu güvensizliği kırmak olası mı?
Ben sınıftan çıkar giderim kimse de tutamaz, ama herkesin gönlünün rahat olacağı gözetmensiz bir sınav gerçekten olanak dışı mı?

Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s