STRATEJİ EĞİTİMİNE KATKI OLSUN

Gelişmiş tabir edilen memleketlerde, düşünce kuruluşu tabir edilen (ki gavurcası “think tank” dır) oluşumlar, alanlarında bilgi üretir, üretilmiş bilgiyi analiz eder, ilgili bilgileri ve analiz sonuçlarını takip ve tasnif eder ve ihtiyaç halinde ihtiyaç sahiplerine (çoğu kez bedeli mukabilinde) sunar. Her ne kadar Türkiye için yeni bir alan olsa da ABD yıllardır bu işi kullanmaktadır.

Şöyle bir fırsat denkgetirebilsem yazacam Amerika’yı da, fırsat bulamıyorum şu günlerde… İşte o Amerika, kaynaklarına göz diktiği, kucağına oturtmayı kafasına koyduğu memleketlerin ahalisini, kıpraşıp da işlerini zora sokmadan halletmek için, o memleketlerde (çoğu kez seçtirdiği yönetimler eliyle) bir şeyler yapar.

1960’lı yıllarda o düşünce kuruluşları marifetiyle, üniversite desteğini de alarak oluşturduğu ve dünyanın pek çok coğrafyasında uyguladığı stratejinin adımlarıdır aşağıdakiler…

1.Üst düzey eğitim almış kişileri, beyaz yakalıları ve gözde meslekleri değersizleştir.
2.Eğitim kalitesini, yükseltiyormuş gibi yaparak, sürekli düşür.
3.(Niteliksiz eğitimin de katkısıyla) halkın algılama kapasitesini azaltarak, halkın aleyhine politikaları fark etmesini ve doğal olarak halkın bunlara tepki göstermesini engelle.
4. Sosyoekonomik ve kültürel olarak seviyesi belli bir düzeyde tutulan halka, asgari yaşam standartları sınırlarında yaşayabilecekleri kadar yardım ve destek sağlayarak onları birincil pekiştireçlerle mutlu et, mümkünse de kontrol altında tutabilmek için de borçlandır.
5.Medyayı ve kitle iletişim araçlarını ele geçirerek, aleyhte yapılabilecek olası antipropagandaları baştan engelle.

Nasıl ama?

Anlamadım, bazıları tanıdık geliyor mu dediniz?

Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s