HUKUK İLE OYNAMAK

Gençler soruyorlar, “Kumaş pantolonum yok, okul deneyimi için uygulama okuluna keten pantolonla gitsem olur mu?” diye…

Size hiç kıvırmadan doğrusunu söyleyeyim…

Çağdaş toplumlarda, toplumsal talepler gerekçelendirilerek, gerekli hukuksal düzenlemelerle hayata aktarılır… Mesela, biriyle birlikte olmak istersiniz, belediyeye başvurur basarsınız nikahı, birlikteliğiniz meşru olur, kimsenin edecek tek sözü olmaz…
Ama niyetiniz başkaysa, bir imam ayarlarsınız, patlatırsınız hülle nikahı, hevesinizi aldıktan sonra, “boş ol” dersiniz iş biter. (Burada resmi nikahın yanı sıra dini nikah kıyanlara (ben de bunlardan birisiyim) dil uzatmadığımı, toplumsal düzeni muhafaza etmek maksadıyla, hadiseleri kurallara göre düzenlemek yerine, mevcut hadiselere uygun kurallar icat etmenin ilkellik olduğunu anlatmaya çalışıyorum)

Bir kesimin başörtüsü sorunu vardı…
Okullara uygulamaya giden başörtülü öğrenciler için erkekçe yasal bir düzenleme yapamadılar.

Onun yerine,
4 Aralık 2012 de, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürüne, Bakanlığa hitaben bir yazı yazdırdılar. ( sayısı da 34227763/10.04/202434)
Öğretmen adaylarının Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim öğretim kurumlarında yapacakları öğretmenlik uygulamasına ilişkin yönergede değişiklik istendi.
Gerekçe de (aşağıda yazıdan kopyaladığım şekilde) aynen şöyleydi

Uzun süredir yapılan uygulamada alınan geri bildirimlerde, öğretmen adaylarının henüz memuriyet statüsünde olmadıkları, Devlet memuru statüsünde olan öğretmenler için yasa, yönetmelik ve yönergelerle öngörülen kurallara uymakta pek çok zorluklar yaşandığı ve bunun öğrenciler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. (Çorum’lu Şakir okusaydı bunu sorardı şimdi, “kaç kişiynen tespit ettiniz?”)

Bu nedenle anılan Yönergenin 15 inci maddesinin ekte belirtildiği biçimde değiştirilmesi gerekli görülmüştür. Makamlarınızca da uygun bulunduğu takdirde “Öğretmen Adaylarının Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Öğretim Kurumlarında Yapacakları Öğretmenlik Uygulamalarına İlişkin Yönergenin 15inci Maddesinin Değiştirilmesi Hakkındaki Yönerge”nin yürürlüğe konulmasını olurlarınıza arz ederim.

Yani yavrucuklarım, üç beş ay sonra icra edecekleri mesleğin, her bir haltını kıvırabiliyorken, mesleğe ilişkin yasa yönetmelik ve yönergelerdeki kurallara uymakta pek çok zorluklar yaşıyorlarmış.

Olay şöyle çözüldü.
Öğretmen adaylarının Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim öğretim kurumlarında yapacakları öğretmenlik uygulamasına ilişkin yönergenin, disiplin kurallarını düzenleyen 15. Maddesi şöyle yazıldı:

Madde 15- Öğretmen adayları, uygulama yaptıkları okullarda devam devamsızlık, günlük ders programları ile öğretim müfredatının uygulanması konularında öğretmenlerin tabi oldukları kurallara uymakla yükümlüdürler. Adaylara, disiplin ve diğer konularda yüksek öğretim kurumları mevzuatı uygulanır.

Başörtü yolu açıldı ama aynı zamanda yükseköğretim mevzuatına göre hiç sorun olmayan “okula kot pantolonla, şortla, bir karış etekle, terlikle, farklı saç modelleriyle gitmenin” de yolu açıldı.

İşte hukuk az gelişmiş toplumların eline düşüp, olayları düzenlemek yerine, mevcut olayları kitabına uydurmak amacıyla kullanılmaya başlanınca, böyle oluyor…

Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s